Nimrod

,
Jitřenka

Nimrod (rebel)

Kúšův syn. Jedna z klíčových postav v období mezi Noemem a Abrahamem.

Genesis 10,7 –12

Nimrod byl „bohatýrský lovec před Hospodinem“. Není jasné, jak přesně máme těmto slovům rozumět. Můžeme si být jisti, že nelovil jen zajíce. Text naznačuje, že lidé o něm mluvili a obdivovali ho.

Nimrod měl značný vliv a inicioval výstavbu několika míst v Mezopotámii. Čteme o jeho „království“ a o městech jako Akad, Babylón a Ninive. Příběh, který v knize Genesis následuje hned po Nimrodovi, vypráví o Babylónské věži (Gn 11). Nevíme, zda se na tomto dobrodružství podílel i Nimrod. Je to docela možné, protože mezi ním a Babylónem je určitá souvislost.

Lidé, kteří v životě mnohého dosáhli a které mnozí obdivují, mohou snadno podlehnout pokušení myslet jen na své zájmy a slávu. Tento druh arogance dříve či později povede k babylónské mentalitě, v níž není pro Boha místo. Tento obraz se nám vybaví vždy, když je v Bibli zmiňováno jméno Babylón. Má-li člověk tendenci zdůrazňovat jen to, čeho dosáhl, a spoléhá-li na vlastní vliv a moc, může ho to dovést k tomu, že se stane jakýmsi Nimrodem, který se bude v Babylónu cítit velmi dobře. Tak tomu vždy bylo a tak tomu je i dnes.

Bože, děkuji Ti za talenty, které jsem dostal, za to, že se mi v některých věcech docela daří. Pomoz mi, abych si nikdy nemyslel, že jsou to nejdůležitější věci v mém životě.

Další

Vzor

Jako milované děti následujte Božího příkladu a žijte v lásce, tak jako Kristus miloval nás a sám sebe dal za nás jako dar a oběť, jejíž vůně je Bohu milá. Ef 5,1.2 Mnozí křesťané se porovnávají mezi sebou. To není správné. Kromě Krista jsme nedostali žádný jiný příklad. On je náš...
čti dále

Předpovědi

Pavel … po tři soboty k nim mluvil, vykládal Písmo a dokazoval, že Mesiáš musel trpět a vstát z mrtvých. „A ten Mesiáš,“ řekl Pavel, „je Ježíš, kterého já vám zvěstuji.“ Sk 17,2.3 Když Pavel kázal obyvatelům Tesaloniky, odvolával se na starozákonní proroctví o Mesiáši. Poukazoval na místa v Písmu,...
čti dále