
Místo
Projekt je výrazně mezidenominační, protože vyrostl ze smíření mezi katolíky a protestanty.
Představení projektu
Dávno tomu, co jsem každé léto vyrážel na vandry. Kdysi to byl útěk před lidmi do přírody. Bůh však proměnil můj život a uzdravil moje vztahy k druhým. Od té doby vyhlížím na ulicích, na návsích, na cestách posly, kteří chodí po dvou, kteří se na cestách přimlouvají u Pána za druhé, nabízejí Boží pokoj a uzdravení, ohlašují dobré zprávy. Kde vlastně chodí? Nepotkali jste je náhodou?
Došlo mi, že jsem první z dvojice Lk 10. Pán mi nedávno poslal bratry a sestry, se kterými jsme vyšli. Přidáš se?
Popis projektu
Na našich vesnických misiích vyrážíme společně v týmu s batohy na zádech většinou do oblastí Sudet, do vesnic a městeček našeho českého pohraničí. Procházíme spoře obydleným pohraničím plným lesů, luk, polí, strání i malebnými městečky a vesničkami, kde lidé žijí, pracují i odpočívají. Čas našich misií zahrnuje dvě důležité složky, a to jednak čas služby a setkávání s lidmi ve vesničkách, na návsích, v městečkách, na ulicích, a jednak čas modlitby, odpočinku, rekreace, formace v lesích, na loukách, u rybníků.
Čas služby a setkávání s lidmi.
Náš vstup a naše uvedení na návsích, v ulicích nebo náměstích městeček začínáme obvykle hlasitou modlitbou a hlasitými chválami i zpěvem písní za zvuku hudebních nástrojů, které vozí doprovodné vozidlo.
Na cestách, na návsích, na křižovatkách, v restauracích i hospodách, na návsích, v ulicích nebo náměstích městeček pak hovoříme jak s místními domorodci i rekreanty, s lidmi, kteří zde žijí, pracují i odpočívají, tak i s podobně putujícími lidmi. Ptáme se jich, jak se jim žije, kde hledají svoje štěstí, zda-li navštěvují kostel či modlitebnu, jestli jim to něco přináší, jestli se setkávají s Ježíšem, zda-li mluví s Bohem a co všechno pro ně ten milující Bůh dělá.
Sdílíme s nimi jejich starosti i radosti, dělíme se s nimi o svoje svědectví z našich vlastních životů, modlíme se za jejich uzdravení. Žehnáme jejich práci i jejich úsilí o zvelebování jejich obcí a měst. Přinášíme jim evangelium jednak do jejich osobních životů a jednak do života jejich vesnic nebo městeček a sdílíme s nimi Boží vize o proměně jejich osobních životů i jejich obcí a měst.
Modlíme se s nimi za uzdravování jejich vztahů s jejich blízkými, za proměny jejich srdcí často naplněných starostmi, bolestí, sváry i neodpuštěním. Zažíváme přitom na vlastní kůži touhu a otevřenost těchto zraněných lidí po odpuštění a uzdravení, často aniž si to sami uvědomují. Zveme a vedeme je ke zřeknutí se každého neodpuštění i každého zla v jejich životech. Jejich hlad po Boží milosrdné lásce pozorujeme i z jejich gest a reakcí na naše nabídky přímluvné modlitby a žehnání.
V našich osobních modlitbách se dotazujeme Ducha svatého na Jeho strategie pro duchovní dobývání vesnic, městeček i kraje, na uzdravování a osvobozování obyvatel z následků ran minulosti, ptáme se Boha, jak máme oslovit vládnoucí autority v moci postavené, pedagogy v ZŠ, ZUŠ i podnikatele. Zveme je k přijetí principů Božího království, aby se tak i jejich vesnička nebo městečko mohlo stát požehnaným místem ke šťastnému a spokojenému životu.
Čas odpočinku, rekreace, modlitby, formace.
Součástí vesnických misií je i čas odpočinku v lese, na loukách, na mezích, u rybníků, čas modliteb a sdílení s Bohem a s druhými misionáři v týmu.
Putujeme přírodou a v modlitbách chval a díků obdivujeme Boží stvořitelské dílo. Čas odpočinku mezi chůzí vyplňujeme rozjímáním Božího slova, naslouchání Ducha svatého, přímluvami za bližní i za ty, kteří v tomto kraji žijí a pracují a ty, které nám Pán pošle do cesty. Sdílíme se v týmu s tím, co nám Pán ukazuje, co říká a co skrze nás koná.
Nezapomenutelné jsou zejména každodenní dvacetiminutovky kontemplace, jednou tekoucí řeky, podruhé louky se zapadajícím sluncem, příště u vodopádů na potoce, jindy pohledem do polí za pravého poledne nebo před kaplí u cesty. Při zastávkách u křížů a kapliček vkládáme do Božích ran všechna utrpení nejen naše a všech lidí žijících a pracujících v tomto kraji, ale všech lidí na celém světě. S důvěrou v Boží milosrdenství a Jeho uzdravující moc vyprošujeme uzdravení, osvobození a proměnu životů nejen našich, ale všech, se kterými se na své cestě setkáme.
V naslouchání Duchu svatému skrze slova poznání, obrazy, vjemy, sny rozpoznáváme Boží plány a strategie pro naši misii, modlíme se za rozpoznání kroků nepřítele a za přípravu obyvatel pro náš příchod do dalších vesnic a městeček.
Rámec projektu Vesnických misií.
Celý projekt Vesnických misií není součástí žádného ustanoveného hnutí, ani žádné akademické formace, nemá zatím žádné stanovy ani pevná pravidla či struktury. Je to vize, kterou dal Pán na srdce nejen mně, ale i dalším křesťanům v týmu. Projekt je otevřený pro křesťany s otevřeným srdcem různého věku, různých hnutí, tradic a denominací, které Pán povolá a pošle.
Věřím, že je čas probudit v naší zemi alespoň některé z 6300 vesniček, měst a městeček a přivést je k Pánu Ježíši Kristu jako Jeho dědictví. Náš nebeský Otec touží proměnit a uzdravit mocí Ducha svatého každou chorobu, každou nemoc, přinést svobodu a Boží pokoj všem Božím dětem. Ježíš nás ve svém odkazu posílá jít do celého světa a hlásat radostnou zprávu všemu stvoření.