Man
Vedoucí projektu
Iveta Slováčková
734521469
knihovnaprovas@seznam.cz

Místo

Moravskoslezské sdružení – Zlín-Malenovice

Představení projektu

„Vlastní knihobudky jsou velmi vděčný projekt vítaný společností v mnoha podobách. Je výhodnější oproti stolečkové evangelizaci, která vyžadovala dobré počasí, konkrétní termín a povolení úřadů. Do služby se zapojilo více bratří a sester ze sboru. Knihami k misijním účelům oslovujeme čtenáře všech věkových kategorií. Využíváme záložky do knih, odkazy a pozvánky, a také zvýrazňujeme texty zaslíbení. Setkali jsem se s milou reakcí dětí i zájmem dospělých a opakovaným vyhledáváním duchovní literatury a Biblí“.

Popis projektu

Od původního záměru před léty „Knihovničky na římse“ kterou nebylo možné umístit trvale, ale opakovaně se instalovala a zase schovávala během služby v centru Zlína, jsme přešli k vlastnění 4 knihobudek ve městě a okolí upravených z telefonních kabin. Literaturu využíváme z Listů naděje a Advent Orionu k evangelizačním účelům. Do knih vkládáme zaslíbení nebo pozvánky, do Biblí Korespondenční kurzy Bible. Tam i podtrháváme oslovující verše např. o Boží lásce a založíme záložkou, aby čtenáře napoprvé upoutaly. Největší díl vkládáme ale do modliteb za ty, kterým se knihy dostanou do rukou.

Fotogalerie

Počátky s poličkou – „Knihovničkou na římse“ v pěší zóně ve Zlíně, kterou jsme museli opakovaně instalovat a zase uklízet. Mohla fungovat jen po dobu programů, které jsme pořádali pro veřejnost v té budově jednou za 14 dnů.

F1

První knihobudka na sídlišti v Malenovicích – věnovaná dětem, které pomáhaly při její přeměně z telefonní kabiny. Hezká zkušenost s nimi, když se přišly ptát, co to dělám a co to bude a já nevěděla, jak jim to vysvětlit, protože přednostně se počítalo s knihami pro dospělé, tak jsem zkusila říct jednoduše, že knihobudka a ony mne překvapily, když nadšeně reagovaly: „Tak to už víme, to nám říkala paní učitelka ve škole  .“ To mne moc potěšilo. Ta zpráva se rychle šířila, protože zatím jsem jen vyřídila povolení na úřadech a přeměna byla teprve v počátcích.

F2

Pozornost pro děti za odměnu na zadní straně – obrázek knihy, ze které skáčou veselá písmenka. Téměř celá jedna police byla vyhrazena knihám pro děti a v dalších knihobukách už jsme s nimi automaticky počítali.

F3

Knihobudka na žádost obyvatel ze sousedního města. Když se obyvatelé blízkých Otrokovic dozvěděli, že máme první knihobudku, napsali mi na kontakt, který mám v ní uvedený, že prosí jestli by nějaká nemohla být i u nich. Podařilo se, je na sídlišti v Otrokovicích, blízko Městského úřadu.

F4

Knihobudka u Základní školy ve Zlíně, na Kvítkové ulici. S oblibou si tam děti sdílejí materiály ke studiu, k přijímacím zkouškám a různá doplňovací cvičení i v cizích jazycích.

F5

Knihobudka v centru Zlína, u zastávek trolejbusů a před bývalou Knihovnou Fr. Bartoše. Úřady to velmi přivítaly jako symbol knihovny, která tam v budově dlouhá léta fungovala. Je v ní největší provoz. Knihy se tam mění každý den a máme s ní nejhezčí zkušeností, že tam lidé vyhledávají Bible.

F6

Knihovnička na fasádě DS Efata v Malenovicích, u naší modlitebny.

F7

Umístění knihovničky v zastřešeném průčelí, takže povětrnostní vlivy knihám neuškodí.

F8