Už více než jedno a půl století jsou součástí života Církve adventistů setkávání v rámci Sobotní školy. Z malého programu, který byl původně ve Spojených státech zaměřen na duchovní vzdělávání dětí, se postupně stal velký projekt, který dnes zahrnuje miliony lidí bez rozdílu věku či národnosti.

Sobotní škola má už od svého vzniku čtyři základní cíle, na které se zaměřuje, a ke kterým chce vést všechny účastníky:
STUDIUM BIBLE
Jedním ze základních cílů Sobotní školy je pomáhat “studentům” lépe porozumět poselství Bible a vést je k duchovnímu růstu skrze modlitbu a studium Božího slova. Cílem společného sdílení při studiu Bible je naučit se, jak správně interpretovat a praktikovat v každodenním životě zvěst evangelia.
Klíčová role biblického poselství v životě křesťana je dobře vystižena v jednom z věroučných výroků společenství adventistů sedmého dne: “Písmo svaté, Starý i Nový zákon, je psané Boží slovo. Je dáno Boží inspirací prostřednictvím svatých Božích lidí, kteří mluvili a psali pod vlivem Ducha svatého. V tomto slově Bůh svěřil člověku poznání nezbytné ke spasení. Písmo je neomylné zjevení Boží vůle. Je měřítkem charakteru, zkušebním kamenem zkušeností, autoritativním základem učení a spolehlivým záznamem Božích činů v dějinách (2Pt 1,20.21; 2Tm 3,16.17; Ž 119,105; Př 30,5.3; Iz 8,20; J 17,17; 1Te 2,13; Žd 4,12).”
Z tohoto pohledu tedy není Sobotní škola pouhou “diskuzí” a “výměnou názorů”, ale hledáním Božího stanoviska a postoje k mnoha životním situacím, jemuž se naše názory mají podřídit. Nicméně zde stále zůstává široký prostor pro diskuzi – především o tom, jak biblické principy konkrétně aplikovat do našeho dnešního života ve 21. století.
SPOLEČENSTVÍ
Kromě studia Bible je součástí Sobotní školy také čas k budování přátelství, vzájemnému poznávání a modlitbám jeden za druhého.
Existuje mnoho způsobů, jak rozvíjet přátelské vztahy v rámci velké “rodiny” Sobotní školy. Záleží jen na ochotě a nápaditosti všech zúčastněných. Cílem zůstává, aby třídy Sobotní školy byly přátelským místem, kde lidé mohou bez obav sdílet s druhými své myšlenky, zkušenosti a pocity.
Charakteristika živé a přátelské třídy Sobotní školy:
- Její účastníci se za sebe modlí denně, nejen když se setkají.
- Každý návštěvník je zde srdečně vítaný, a je přijímán jako člen rodiny.
- Kromě sobotních setkání jsou účastníci spolu v přátelském kontaktu i přes týden, ať už osobně, nebo přes telefon.
SDÍLENÍ VÍRY
Dalším aspektem Sobotní školy je sdílení víry s druhými praktickým způsobem, který může obohatit společnost, ve které žijeme. Mnohé třídy Sobotní školy se snaží prakticky pomáhat lidem, kteří žijí v okolí.
Možností, jak obohatit život druhých praktickým projevem křesťanské víry, je nepřeberné množství. Snad jen několik nápadů k inspiraci:
- Zapojení se do dobrovolnické práce v obci
- Zorganizování pravidelných návštěv v domově důchodců nebo v nemocnici
- Aktivní podpora humanitárních projektů
- Pravidelná setkání s modlitbami za město a jeho představitele
- Nabídka společného poznávání Bible pro sousedy a známé
SVĚTOVÁ MISIE
Další důležitou součástí Sobotní školy je zaměření na světovou misii. Jde o praktické naplňování pověření evangelia: „Jděte do celého světa a získávejte mi učedníky“ (Mt 28,19).
Myšlenka světové misie dává prostor v Sobotní škole k tomu, aby se její účastníci mohli zaměřit na jiné části světa a poznat více život lidí z rozličných kultur. Takto se může rozvíjet schopnost vnímat potřeby druhých lidí, namísto zaměření jen na sebe a své problémy.
Součástí Sobotní školy je také příležitost k finanční sbírce, díky níž je možné realizovat misijní projekty.